Destek Hattı   +(212) 583-2323   info@ecemlens.com
Neo Cosmo Türkiye Distribütörü

Kontakt lens sık sorulan sorular

Kontakt lensler hakkında en sık sorulan, tüketiciler tarafından en çok merak edilen 9 soruyu detaylı şekilde cevaplamaya çalıştık. Lens’e başlama yaşı, göz arkasına kaçar mı?, zor mu? Pahalı mı ve çeşitleri kapsamında 9 cevap..

Kimler kontakt lens kullanabilir?

Yaşları ne olursa olsun çoğu kişi kontakt lens takabilir. Ancak kontakt lenslerin sizin için doğru seçim olup olmadığını görmek için gözlerinizi muayene ettirmeniz şarttır. Göz doktorunuzdan randevu almanız yeterli olacaktır.

Kontakt lens kullanmak için belli bir yaşta olmam gerekiyor mu?

Hayır. Birçok göz doktoru, kontakt lenslere başlamak için 11 ila 14 yaş arasının iyi bir dönem olduğunu belirtmektedir. En önemli nokta, kontakt lens kullanmayı gerçekten istemeniz ve kontakt lenslerinizin bakımı için yeterli erişkinlik ve sorumluluk düzeyinde olmanızdır.

Kontakt lens gözümün arkasına kaçabilir mi?

Hayır. Gözün ön tarafındaki görünen kısım ile arkası arasında doğal bir membran engeli olduğundan kontakt lensler hiçbir zaman gözün arkasına kaçmaz.

Kontakt lensim kaybolur ya da yırtılırsa ne yapacağım?

Kontakt lensinizi takmadan önce üzerinde yabancı madde veya hasar olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Kontakt lenslerin kenarlarında sıyrık ya da yırtık olmamalıdır. Hasar görmüş kontakt lensler atılmalı ve yenileriyle değiştirilmelidir. Yanınızda yedek kontakt lens taşıyın.

Kontakt lenslerim gözümdeyken uyuyabilir miyim?

Kontakt lenslerin bir kısmı uyurken takılmak için uygun değildir. Kontakt lensleriniz takılıyken uyuyup uyuyamayacağınızı göz doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Astigmatım varsa ya da göz numaram büyükse yine de kontakt lens kullanabilir miyim?

Günümüzde sunulan kontakt lensler her tür görme kusuru düzeltecek şekilde tasarlanmıştır. Astigmatizmde kullanılan kontakt lensler ‘torik’ lensler olarak adlandırılır; sizin için hangi lenslerin doğru seçim olduğu yine göz doktorunuz tarafından belirlenecektir.

Kontakt lens takmak zor mu?

Kontakt lenslerinizi ilk aldığınızda size takma ve çıkarma ile ilgili detaylı talimatlar verilecektir. Kontakt lensleri takıp çıkarmaya alışmak, herhangi bir yeni beceriyi edinmekle aynı şeydir. Bu beceri pratik yoluyla edinilir. Göz doktorunuz bu teknik konusunda ustalaşmanıza yardımcı olacaktır. Çok kısa bir sürede bu işlemler sizin için diş fırçalamak kadar kolay hale gelebilir.

Kontakt lensler pahalı mıdır?

Yıllık kontakt lens maliyeti iyi bir gözlük maliyeti ile hemen hemen aynıdır. Daha da şaşırtıcı olanı, günlük lens maliyetinin 1 otobüs biletine ya da 1 fincan kahve fiyatı ile aynı olmasıdır.

Mevcut kontakt lens türleri nelerdir?

Aralarından seçim yapabileceğiniz üç ana lens tipi mevcuttur.

Günlük Lensler

İstediğiniz şey kullanım kolaylığı ve kontakt lenslerle uğraşmak zorunda kalmamak ise, sizin için ideal olanı budur. Hiçbir lens bakım ürünü gerektirmez. Yalnızca takar ve atarsınız. Ayrıca istediğiniz zaman takabilirsiniz.Böylece gündüzleri gözlüğünüzü, geceleri de kontakt lenslerinizi istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ayrıca kontakt lensleri zaman zaman ya da yalnızca spor yaparken takmak istiyorsanız yine en doğru seçim budur. Bunlar gerçekten kolayca kullanılan ve kontakt lens kullanımını basitleştiren ürünlerdir.

Aylık Lensler
Sağlıklı bir his ve gün boyu konforu tüm ay boyunca yaşamak istiyorsanız ideal seçim budur.

Renkli Lensler
Göz renginizi değiştirmek ve farklı bir görünüme kavuşmak istiyorsanız tercihiniz bu olmalı.

 

Düzenli göz muayenesi neden önemlidir?

Periyodik göz muayenesi rutin sağlık bakımının önemli bir parçasını oluşturur. Birçok göz ve görme hastalığında semptomlar kendiğinden ortaya çıkmaz; bu nedenle de kullanıcılar bir problemlerinin olduğunu genellikle fark etmez. Görmenin iyi bir düzeyde tutulabilmesinde ve mümkün olan durumlarda kalıcı görme kaybının önlenmesinde erken teşhis ve tedavi önem taşır.